Rady pre predávajúcich

Chcete predať nehnuteľnosť?

Predať nehnuteľnosť nemusí byť vždy najľahší a bezproblémový proces. Obzvlášť, keď sa rozhodnete predávať ju vo vlastnej réžii. Dáte si inzerát na internete, niekto Vás osloví a napokon prebehne aj stretnutie. Ale nehnuteľnosť sa vám aj tak nepodarí predať. Kde všade mohla nastať pri predaji chyba?

 

Chyba č. 1 – Predaj na vlastnú päsť

Samotný krok predávať nehnuteľnosť bez pomoci odborníka je pomerne zlý začiatok. Ako človek bez prístupu k marketingu, ktorý ponúkajú realitné kancelárie, ťažšie zabezpečíte pre svoju nehnuteľnosť primeranú a účinnú reklamu. Nehovoriac o tom, že môžete počas predaja natrafiť aj na neserióznych záujemcov. Pri predaji nehnuteľnosti je jednoznačne lepšie mať nablízku realitného makléra, ktorý preverí potenciálneho záujemcu – čestnosť jeho úmyslov, dostatok financií na kúpu.

 

Chyba č. 2 – Exkluzívny verzus neexkluzívny predaj prostredníctvom realitnej kancelárie

Predaj nehnuteľnosti cez viaceré realitné kancelárie prináša so sebou viac škody ako úžitku. Vaša nehnuteľnosť sa objaví na internete viackrát, s rozdielnou výškou ceny a popisom. Najlepšie je zveriť takúto dôležitú transakciu jednej realitnej kancelárii - jednému maklérovi, ktorý má povinnosť sa o celý proces predaja postarať. Maklér Vás musí pravidelne informovať o stave záujmu o nehnuteľnosť, aktuálnych cenách, hľadá možnosti, ako čo najlepšie odprezentovať Vašu nehnuteľnosť potenciálnemu záujemcovi.

 

Chyba č. 3 – Zlé ocenenie nehnuteľnosti

Ak zadáte príliš nízku cenu, na predaji prerobíte. Ak, naopak, zadáte privysokú cenu, potenciálnych záujemcov odradíte od kúpy. Zadanie správnej ceny nehnuteľnosti je veľmi dôležité. Prihliada sa na lokalitu, stav nehnuteľnosti, jej oceniteľné vlastnosti podľa aktuálnej predajnej sezóny, na výmeru. Potvrdilo sa, že profesionálny odhad je viac ako užitočný.

 

Chyba č. 4 – Nevyhovujúci stav nehnuteľnosti

Myslite na to, že prvý dojem z nehnuteľnosti je väčšinou pre záujemcu najdôležitejší. Vzhľad a kondíciu bytu alebo domu môžete vylepšiť aj svojpomocne, bez nutnosti veľkých rekonštrukcií (pokiaľ nie sú nevyhnutné). Priestory je potrebné upraviť tak, aby pôsobili čo najpriestrannejšie. Ak predávate dom so záhradou alebo trávnikom, udržujte ich. Dbajte na dobrý stav oplotenia, skontrolujte taktiež vodovodné potrubia. Predaju prospeje aj vhodné a dostatočné osvetlenie vonkajších častí domu.

 

Chyba č. 5 – Nesprávny prístup pri obhliadke

Nevhodnému prístupu počas obhliadky nehnuteľnosti sa dá vyhnúť. Realitný maklér Vám zodpovie v tomto smere všetky otázky a zároveň Vám dá osvedčené tipy na to, ako dom alebo byt prichystať tesne pred návštevou záujemcov. Myslite na to, že potenciálni kupujúci sa chcú v novom domove cítiť od začiatku ako majitelia, nie ako záujemcovia. Preto zvoľte príjemný prístup, zabezpečte, aby vo vnútorných priestoroch nehnuteľnosti nebola zima, prílišné teplo alebo rušivý hluk z ulice, dajte do vázy kvety.

 

Chyba č. 6 – Žiaden kompromis

Pri predaji nehnuteľnosti sa môže stať, že budete musieť pristúpiť k určitému kompromisu. Buďte na to pripravení a nestavajte sa voči návrhom hneď odmietavo. Môže sa stať, že keď pristúpite na vzájomné ústupky, vráti sa vám to späť v pozitívnom slova zmysle hneď niekoľkokrát. A výsledný efekt môže byť pre Vás akceptovateľnou alternatívou.

Späť